مبارزه کتاب الکترونیک با کتاب چاپی

در

در عصر حاضر زندگی انسان ها راکد باقی نمی ماند و روز به روز به سوی مدرنیته حرکت می کند. تکنولوژی در تمام بخش های زندگی انسان ها رخنه کرده و زندگی ها را به سوی آرامش سوق می دهد. همه ما تا چند سال قبل كتاب را مجموعه‌اي از صفحات كاغذي مي‌دانستيم كه يا در كتابفروشي‌ها به فروش مي‌رسيد يا در كتابخانه‌ها نگهداري مي‌شد. اواخر قرن بيستم همزمان با فناوري‌هاي جديد، دنياي ديجيتال درهاي خود را به روي كتابخوان‌ها نيز گشود.

امروزه فقط با گشت کوتاهی در دنیای مجازی، خبرهای بسیاری درباره گسترش وسایل ارتباط  الکترونیکی می شنویم. یکی از جالب ترین این موارد، توسعه کتاب های الکترونیک (Ebook) است؛ چه از نظر سخت افزار (مثل پیشی گرفتن کتابخوان های کیندل آمازون بر کتاب خوان های اپل و یا تقلای سازندگان آن ها برای ارایه گزینه های بیشتر و تبدیل این وسایل به وسایلی کاربردی تر) و چه از نظر نرم افزارها برای خوانده شدن در فرمت های متنوع تر و داشتن کیفیت بهتر در تصاویر نمایشی

بي‌جهت نيست كه اين روزها كتاب‌هاي الكترونيك چند كيلوبايتي به جاي كتاب‌هاي چاپي چند كيلوگرمي به بزرگ‌ترين دغدغه فكري ناشران سراسر دنيا تبديل شده و آنها را نسبت به آينده كتاب‌هاي چاپي نگران كرده است، چرا كه با ظهور كتاب الكترونيك و جذب كتابخوان‌ها به خود، فروش كتاب چاپي در سال ۲۰۰۸ در مقايسه با سال ۲۰۰۷ به ميزان ۲ درصد كاهش داشته است. گزارشي كه پيش‌‌رو داريد به مزايا و معايب كتاب‌هاي الكترونيك و آينده كتاب‌هاي چاپي مي‌پردازد.

کتاب الکترونیکی را به طور ساده می‌توان این گونه تعریف کرد: ” دخیره اطلاعات یک کتاب در قالب دیجیتال به صورتی که بتوان آن را بر روی صفحه کامپیوتر مشاهده کرد.” کتابهای الکترونیکی را می‌توان روی محملهای دیجیتالی نظیر “دیسک فشرده”، “دیسک فشرده دیجیتالی”، شبکه جهانی وب، و جز آن منتشر کرد.

دلایل برتری کتاب های چاپی نسبت به کتاب های الکترونیکی

احساس: کتابهای چاپی احساس خوبی در دستان شماست. حتی بهترین کتابخوان الکترونیکی طراحی شده در مقایسه با کتاب های چاپی، ابتکاری سرد، سخت و بی روح است. هیچ کتابخوان الکترونیکی­ ای نمی تواند خاطرات کتاب در دست شما را برایتان مرور کند.

بسته بندی: گاهی برخی کتاب های الکترونیکی بعضی تصاویر را در جلد رو یا پشت کتاب های الکترونیک از دست می دهند. اما کتاب های چاپی در مقایسه آن ها بسته بندی و طراحی جلد زیباتری دارند. به طور مشابه می توان به صحافی کتاب یا سبک حروف اشاره داشت که با دقت زیادی توسط شرکت ها برای کتابهای چاپی شان انتخاب می شود، که تجربه متفاوتی را در خواندن به خواننده القا می کند. اگر کتاب های الکترونیکی این ویژگی را به مبارزه می طلبند، نیاز است که آن ها به  گزینه ای منحصر و بومی با فرمت الکترونیکی تبدیل شوند. برای ایده گرفتن می توان به آن چیزی که Arcade Fire با انتشار  الکترونیکی آخرین آلبوم خود انجام داد، اشاره کرد.که آلبوم خود را با دفترچه ای قابل دسترس در یک سی.دی مطابقت داد و آن را به عنوان “یک کار هنری همگام” نامگذاری کرد که شنوندگان را قادر می ساخت در حالی که به اشعار گوش می کنند از طریق آی پاد یا آیفون  به متون اشعار، عکس ها یا پیوند ها دسترسی داشته باشند.

به اشتراک گذاری:  شما می توانید یک کتاب چاپی با یادداشت های شخصی نوشته شده در آن  را از دوستان خود قرض بگیرید. اما هیچ گاه نمی توانید یک کپی از کتاب الکترونیکی خود را به شخصی دیگر قرض دهید. مدیریت حقوق دیجیتالی (DRM) یا فرمت های کتاب الکتزونیکی غیر قابل استفاده با یکدیگر از این ویژگی به اشتراک گذاری جلوگیری می کند.

به هر حال باید پذیرفت که هر دو مورد – یادداشت های شخصی کتاب های چاپی و به اشتراک گذاری  کتابهای الکترونیکی- توسط تولید کنندگان کتاب خوان های الکترونیکی به زودی یا دیرتر اضافه خواهد شد.چرا که دلیل فنی مبتنی بر اینکه این گزینه ها نمی توانند اضافه شوند، وجود ندارد.

نگهداری: یکی دیگر از موضوع های کتاب های الکترونیکی و مدیریت حقوق دیجیتالی ویژگی دسترس پذیری به کتاب ها برای خود فرد است.همان طور که Lafond  با فصاحت و بلاغت بیان می کند: ” اگر من یک کتاب الکترونیکی بخرم، آن را می خوانم، ذخیره اش می کنم و سعی می کنم در ۱۰ سال بعد مجددا” آن را مطالعه کنم و این فکر همه است که آیا یک سکو یا وسیله ای برای فرمت کتاب الکترونیکی و طرح مدیریت حقوق دیجیتالی در آینده وجود خواهد داشت؟”

البته شایان ذکر است که  خطراتی مشابه این برای کتاب های چاپی وجود دارند. مثلا” زمانی که به فردی قرض داده می شوند و هیچ گاه به صاحبش باز گردانده  نمی شود. یا وقتی که در جایی نا مناسب قرار می گیرد و دیگر یافت نمی شود. به هر حال لازم است  تولید کنندگان کتاب ها و کتاب خوان های الکترونیکی قبل از اینکه مشتریانشان مجددا” به کتاب های چاپی روی آورند،این مشکلات را رفع نمایند.

کتاب های دست دوم:  بسیاری از کاربران کتابهای الکترونیکی به این مسئله اشاره می کنند که کتاب های الکترونیکی بسیار گران هستند به خصوص در ویرایش های اول و از سویی نمی توان نسخه دست دوم آن ها را یافت. همانند موارد مذکور قبلی کتاب های الکترونیکی لزوما” نمی توانند با این ویژگی کتاب های چاپی مطابقت داشته باشند. به هر حال قیمت کتاب های الکترونیکی با گذشت زمان منعطف تر و ارزانتر خواهند شد.حتی در حال حاضر نیز می توان کتاب هایی الکترونیکی را ارزانتر از قیمت چاپی شان خریداری کرد.

book، کتاب، کتاب دیجیتال، کتاب چاپی، کتابخانی

دلایل برتری کتاب های الکترونیکی نسبت به کتاب های چاپی

از آنجا كه مردم مدت زمان بيشتري پاي صفحه‌هاي كامپيوتري هستند، بيشتر به خواندن كتاب الكترونيك تمايل دارند، تا اين‌كه كتاب‌‌هاي چاپي را كه شايد تاريخ آنها نيز گذشته باشد، بخوانند. هر چند هرگز لذتي كه از خواندن كتاب‌هاي چاپي حاصل مي‌شود، نمي‌توان در خواندن كتاب‌هاي الكترونيك يافت، اما دسترسي سريع به نسخه‌‌هاي كتاب مرجع، انواع لغت‌نامه‌ها و متن‌هاي تخصصي در كنار حجم، وزن و قيمت پايين اين كتاب‌ها در مقايسه با كتاب‌هاي چاپي از جمله عواملي است كه افراد را به سمت اين نوع كتابخواني سوق داده است. اين كتاب‌ها باعث مي‌شود در وقت افراد صرفه‌جويي شود. به جاي ساعت‌ها گشتزني در بازار كتاب و يافتن كتاب مورد نظر، شما مي‌توانيد تنها با فشردن يك كليد و در عرض كمتر از يك ثانيه همان كتاب را با قيمتي پايين‌تر پيدا كنيد.

كتاب‌هاي الكترونيك سريع‌تر از كتاب‌هاي چاپي آماده مي‌شوند و اگر اشكالي داشته باشند، بسرعت با اضافه كردن اطلاعات، اين اشكالات برطرف و به روز مي‌شوند.

شما مي‌‌توانيد كتابخانه شخصي خود را در قالب يك دي‌وي‌دي حمل كنيد و در حالي كه مشغول انجام كارهاي خود هستيد، به نسخه‌هاي صوتي كتاب الكترونيك گوش دهيد.

افرادي كه ناتواني جسمي دارند و به همين دليل قادر به خواندن نوشته‌ها و كتاب‌هاي چاپي نيستند، از جمله نابينايان مي‌توانند با استفاده از تركيب‌كننده‌هاي گفتاري، نمايشگرهاي بريل يا نرم‌افزارهاي تبديل متن به سخن، كتاب بخوانند يا به كتاب‌هاي صوتي گوش دهند.

كتاب‌هاي الكترونيك قابليت علامت‌گذاري دارند و با نشانه‌گذاري مي‌توانيد به همان صفحه‌اي كه رها كرده‌ايد باز گرديد، نكته‌اي را هاي‌لايت يا هاي‌لايتي را پاك كنيد. از ديگر محاسن كتاب‌هاي الكترونيك در مقايسه با كتاب‌هاي چاپي اين است كه شما ديگر مجبور نيستيد لغت‌نامه‌اي در كنار كتاب خود براي پيدا كردن لغات مورد نظرتان حمل كنيد. بعضيE-BOOK ها درون خود فرهنگ لغاتي دارند كه تنها با يك كليك روي لغت مورد نظرتان مي‌توانيد بسرعت آن را بيابيد. قابل جستجو بودن در كتاب‌‌‌هاي الكترونيكي و اعمال تغييرات در رنگ، حاشيه، اندازه و فونت متون، مطابق سليقه هر شخص از ديگر مزيت‌هاي اين نوع كتاب است؛ به طوري كه كاربر پس از انجام تغييرات مي‌تواند از نسخه كتاب الكترونيك مورد علاقه خود پرينت بگيرد.

با رشد فناوري قابليت‌هاي ديگري نيز به اين كتاب‌ها افزوده مي‌شود و بتازگي كتاب‌هايي نامرئي عرضه شده‌اند كه اين كتاب‌ها قابليت ذخيره‌سازي در ابعاد ميكروسكوپي و غيرقابل مشاهده روي رسانه‌هاي ديجيتالي دارند.

استفاده از كتاب‌‌هاي الكترونيك تا حد زيادي در مواد اوليه كتاب مثل كاغذ و جوهر، صرفه‌جويي مي‌كند و از اين نظر نيز كتاب الكترونيك نقش مثبتي در طبيعت دارد. بتازگي جنبشي به نام گوتنبرگ با هدف تبديل كتاب‌هاي عادي به كتاب‌هاي الكترونيك شكل گرفته است. اين جنبش و بسياري از كتابخانه‌هاي عمومي آنلاين، اجازه خواندن كتاب‌ها را به صورت رايگان مي‌دهند.

موتور جستجوي گوگل كه اخيرا حق كپي رايت كتاب‌هاي ادبي و گسترش كتابخانه‌هاي ديجيتالي را به نام شركت خود ثبت كرده است، تاكنون بيش از ۷ ميليون كتاب را اسكن و ديجيتالي كرده كه اغلب به زبان‌هاي انگليسي، آلماني و فرانسوي است.

book، کتاب، کتاب دیجیتال، کتاب چاپی، کتابخانی

آينده كتاب‌هاي چاپي

با اين كه استفاده از كتاب‌هاي الكترونيك زياد شده، اما هنوز آينده كتاب‌هاي چاپي روشن است و بسياري از خوانندگان به همين شيوه مطالعه مي‌كنند.

سايت Springer كه ارائه‌كننده كتاب‌هاي الكترونيك در زمينه‌هاي مختلف است، طي آماري كه سال ۲۰۰۸ از ۸۸۲ نفر گرفت، اعلام كرد، بيشترين ميزان استفاده از كتاب‌هاي الكترونيك براي مطالعه و تحقيق بوده است به طوري كه۷۸ درصد مردم از كتاب‌هاي الكترونيك براي تحقيق، ۵۶ درصد براي مطالعه، ۱۰ درصد براي آموزش و ۱۰ درصد نيز براي اوقات فراغت خود استفاده مي‌كنند.

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *