غلبه بر وسوسه خواب صبح

در

اغلب صبح ها که از خواب بیدار می شوید،‌ انرژی کافی را برای یک روز کامل ندارید و ممکن است احساس خستگی، خواب آلودگی و بی حوصلگی داشته باشید. بارها شده است که صبح با صدای زنگ از خواب بیدار شده اید و این جملات را با خود گفتید: “اَه، دوباره صبح شد. باید دوباره به آن شرکت لعنتی بروم”. زنگ ساعت را برای ۱۰ دقیقه دیگر کوک می کنید و ۱۰ دقیقه دیگر ساعت مجدداً زنگ می زند. دوباره همان جملات و ساعت برای ۵ دقیقه دیگر کوک می شود. نهایتاً پس از ۵ دقیقه بیدار می شوید. در حالی که انگیزه لازم را برای شروع یک روز پر انرژی با جملاتی که گفته اید از خود گرفته اید

اما آیا واقعا این بهترین راه شروع صبح تان است؟ نحوه شروع روز چیزهای زیادی را در مورد سرنوشت تان در زندگی آشکار می کند. آیا قانع هستید یا حریص؟ موفق ترین افراد پربازده ترین کارهای شان را در اولین ساعات صبح که دیگران در خواب هستند، انجام می دهند.

رعایت نکاتی که در این مطلب به آنها اشاره می کنیم، سبب می شود تا شما روزتان را بهتر آغاز کنید.

ساعت را کنار تخت نگذارید

اگر گزینه Snooze (چرت) در کنار بالش تان باشد، احتمالان آن را فشار می دهید و می گویید پنج دقیقه بیشتر! مطالعات نشان می دهند که شما با پنج دقیقه خواب بیشتر استراحتی نکرده اید. این کار نیازمند خواب REM است که بعد از ۳۰ دقیقه خواب بی وقفه روی می دهد، چیزی که با وجود زنگ زدن ساعت در هر ۵ دقیقه اتفاق نمی افتد. حرکت سریع چشم در خواب را (REM) می گویند که ششمین مرحله از خواب است که در آن بدن در حالت خواب عمیق به سر می برد ولی واکنش مغز در حالت بیداری ست.

بهترین کاری که می توانید برای شروع روزتان انجام دهید این است که ساعت زنگدار یا موبایل تان را در گوشه دیگر اتاق قرار دهید تا مجبور شوید برای خاموش کردن آن حرکت کنید، آزاردهنده ترین صدای موجود را نیز انتخاب کنید که نمی توانید صدایش را تحمل کنید تا به خاطر آن هم که شده سریع حرکت کنید.

 

خواب، شب ، استراحت ، صبح ، بیدار شدن،

بفرمایید صبحانه

تا یک صبحانه درست و درمان به بدن نزده اید از خانه بیرون نروید. صبحانه یعنی پر کردن باک انرژی و روشن کردن موتور بدن. ماشین هم بدون بنزین از جایش تکان نمی خورد، شما که جای خود دارید. باید مواد غذایی مفید و با کیفیت بخورید. برای صبحانه به پروتئین نیاز دارید تا روز بانشاطی پیش رو داشته باشید. نیمرو یا املت با قارچ میل کنید و کل روز با انرژی باشید.

فقط به امروز توجه کنید

شما می توانید در گذشته یا آینده خود فرو بروید. ماجراهای مختلف را در ذهن خود بیاورید و مدام با آنها کلنجار بروید. جملات یا عکس العمل هایی را که در موقعیت های مختلف می توانستید انجام دهید و ندادید را مرور کنید و پیوسته با دیگران در ذهن خود چالش کنید. به نظر شما این کار چه سودی برای شما دارد؟

جز اینکه زمانی را که می توانستید برای رسیدن به هدفتان به کار ببرید صرف موضوعی کرده اید که گذشته است؟ می دانید در همین زمان افراد زیادی بر روی اهدافشان تمرکز کرده اند و با قدمهایی کوچک راه بلند موفقیت را طی می کنند؟

از گذشته درس بگیرید، تجربه بیاندوزید اما در آن فرو نروید. شما به عنوان یک انسان موفق باید بتوانید ذهن خود را کنترل کنید. اگر بتوانید با کنترل ذهن، فقط به اهداف خود فکر کنید، مطمئن باشید که به هدف خود خواهید رسید.

به بدنتان کمی کش و قوس دهید

هر وقت احساس خستگی کردید، بلند شوید و چند حرکت کششی ساده انجام دهید. همین کار ساده باعث می شود مثل یک بلوک بتنی سخت یک گوشه خشک تان نزند. دست ها، شانه و پاهایتان را بکشید. خلاصه توصیه می شود هر حرکتی را که بلدید انجام دهید تا خستگی حسابی از بدنتان بیرون برود. ۳ دقیقه زمان کافی است تا با نشاط بیشتری به سر کارتان برگردید.

پرده ها را بکشید، از نور صبحگاهی آفتاب استفاده کنید

انسان ها تمایل دارند در یک ریتم شبانه روزی کار کنند؛ بیدارشدن با طلوع آفتاب و خوابیدن در هنگام غروب. ما برای شکستن این ریتم باید از مسیر خود خارج شویم. ما این کار را با بیدارماندن شبانه و مشاهده تلویزیون، چک کردن ایمیل در گوشی تلفن مان می کنیم. اگر تبلتتان را روشن نگه دارید، بدن تان را برای حضور مشکلات سلامتی مثل افسردگی، کاهش سیستم دفاعی بدن و چاقی آماده می کنید. این مشکلات پیامدهایی واقعی هستند که ممکن است روی بازدهی بالقوه شما در طول زمان اثر بگذارند.

اگر می خواهید خواب شبانه خوبی داشته باشید، نباید عامل پرت کننده حواس وجود داشته باشد. گوشی همراه تان را در آن طرف اتاق بگذارید، چراغ را خاموش کنید، پرده ها را بکشید. باید تاریکی کامل ایجاد کنید. زمانی که بیدار می شوید، باید برعکس این عمل کنید. پرده ها را کنار بزنید، چراغ ها را روشن کنید و موسیقی پرانرژی بگذارید! دلیل خوبی برای بیدارشدن برای خود بیاورید!

رختخوابتان را مرتب کنید

شما هم به خیل عظیم افرادی تعلق دارید که صبح به صبح رختخواب مچاله شده شان را به حال خود می گذارند و از خانه بیرون می زنند؟ اصلا خیلی ها تصور می کنند این یک کار زنانه است یا باید مادرشان این کار را بکند یا همسرشان ولی اگر بدانید مرتب کردن رختخواب چه نظمی به ذهن تان می دهد خودتان دست به کار می شوید! اینکه ملحفه ها و لحاف را مرتب کنید، بالش ها را سر جاییشان بگذارد، فقط ۵ دقیقه از وقت تان را می گیرد اما همین کار ساده باعث می شود ذهن تان نظم و ترتیب بگیرد. تازه عصر هم که به منزل برمی گردید همه چیز سرجایش است و لازم نیست خسته و کوفته تازه به فکر مرتب کردن اتاق خوابتان باشید.

لبخند بزنید

یک لبخند ساده و یک دنیا انرژی مثبت! محض رضای خدا قیافه آدم های اخمو و خموده را در متر، اتوبوس و پشت چراغ قرمز به خود نگیرید! لبخند زیباترتان می کند. وقتی به روی دیگران لبخند می زنید انگار همه یخ ها آب می شوند و سرما به گرمایی حیات بخش تبدیل می شود. نگاه تان در نگاه یک غریبه هم که می افتد یک لبخند ساده و صمیمی تحویلش دهید. اگر بدانید همین کار ساده چقدر روی روحیه خود و اطرافیانتان تاثیر می گذارد، دریغ نمی کنید. امتحانش مجانی است. از همین امروز شروع کنید.

یک ربع فقط برای خودِ خودتان اختصاص دهید

چشم هایتان را که باز می کنید باید صبحانه آماده کنید، جوراب هایتان را پیدا کنید، کوچولو را به مدرسه برسانید؛ البته قبلش باید نگاهی به تکالیفش بیندازید، غذای ظهر یا شب را آماده کنید، سر کار بروید، بین یک خروار پرونده دست و پا بزنید و … با این حال نگران نباشید! بین این همه کاری که سرتان ریخته به خودتان هم برسید. فقط یک ربع به خودِ خودتان اختصاص دهید فارغ از فکر بقیه! بنشینید، مجله ای در دست بگیرید، یک فنجان چای برای خودتان بریزید، موسیقی گوش کنید، به هر کسی که دوست دارید تلفن بزنیدو خلاصه یک ربع هر کاری که حالتان را بهتر می کند انجام دهید.

زمانی برای شاداب شدن

برای ایجاد بیداری و هوشیاری صبحگاهی، صبح تان را با دوش گرفتن آغاز کنید. عمل دوش گرفتن باعث آزاد شدن دوپامین می شود. ماده ای شیمیایی که شما را در حالتی شادتر و آرام تر قرار می دهد. شما با دوش گرفتن بهترین ایده ها را به دست خواهید آورد. مزیت دیگری در شروع روزتان با دوش گرفتن وجود دارد که بین روزی پربازده و روزی پر از ناامیدی تمایز ایجاد می کند.

روز را با اینترنت و ایمیل چک کردن شروع نکنید

بعید به نظر می رسد آنقدر گرفتار باشید که هر ثانیه ایمیل های حیاتی دریافت کنید که لازم باشد همان اول صبح به محض باز کردن چشم هایتان به سراغ اینترنت بروید! این بدترین شیوه شروع روز است. امکان دارد یک ایمیل با یک پیام ساده آنقدر افکارتان را به هم بریزد که کل روزتان خراب شود.

به چیزی شور و شوق داشته باشید تا برای بیدارشدن از خواب و داشتن آن لحظه شماری کنید

به خاطر دارید که در زمان کودکی صبح های تعطیل با چه ذوق و شوقی برای دیدن کارتون های مورد علاقه تان از خواب بیدار می شدید؟ سرزندگی در هنگام بیدارشدن مزیتی ست که کودکان نسبت به بزرگسالان دارند. خب، آخرین باری که برای دیدن یک کارتون از خواب بیدار شده اید، چه زمانی بوده است؟ شما باید همان هیجان را در پروژه ها و اهدافی که نسبت به آن ها ذوق و شوق دارید، پیدا کنید. انگیزه ای پیدا کنید که حتی قبل از به صدا درآمدن ساعت از جا بلند شوید. زمانی که این کار را انجام دادید، با افراد دیگری نیز ارتباط برقرار کنید که به آرمان های شما علاقه مند باشند.

 زود به رخت خواب برود

یکی از دلایلی که باعث می شود شما صبح تان را با خواب آلودگی و رخودت آغاز کنید این است که شب را به خوبی نخوابیده باشید. بهتر است خواب کافی خود را طی کنید تا صبح نیز به خوبی بیدار شوید. بزرگسالان به هشت ساعت خواب احتیاج دارند و در صورتی که این خواب کافی را طی نکنند نمی توانند یک صبح با نشاط را شروع کنند. به شما توصیه می کنیم خواب تان را مدیریت کنید تا بتوانید از مزایای آن نیز بهره مند شوید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *